2013-05-17 08:23:50

Najčvršća stvar na svijetu

Paukova mreža se svrstava u čuda životinjskog svijeta, a manje je poznato kako zapravo pauci stvaraju tu fascinantnu tvorevinu. Od onih za hvatanje plijena, čuvanje hrane, udvaranja ženkama pa do niti koje služe za lebdjenje, svila koju pauci stvaraju nije bez razloga proglašena najčvršćom i najelastičnijom tvari na svijetu, a ono što znanstvenike buni je i kemijski sastav samih svilenih niti. Pauci posjeduju 6 različitih žlijezda na tijelu koje proizvode različite vrste niti. Proteinska tekućina koja se stvara pri doticaju sa zrakom postaje kruta.

Od samo 0,004 mm debljine svilena nit koju pauk proizvede potvrđena je kao najčvršća tvar na svijetu. Snažnija je od čelične niti iste debljine, a jednako snažna kao najlonska nit. Potrebno je uložiti do 10 puta više snage kako bi raskidali jednu nit pukove mreže u odnosu na neke druge prirodne materijale kao što su celuloza, hitin i kolagen...

Jedna nit običnog europskog vrtnog pauka (Araneus diadematus - pauk križar) može izdržati 0,5 g težine bez da pukne, a to joj omogućuje i velika sposobnost rastezanja, do 30% originalne veličine niti. Niti lako apsorbiraju vlagu koja jako smanjuje njihova elastična svojstva. U to se možemo uvjeriti kada tijekom vlažnih i rosnih dana pauci ne proizvode mreže ili napuštaju one koje navuku previše vlage na sebe.

Poznato je da pauci stvaraju 7 do 8 različitih vrsta niti, a ne služe sve za gradnju prekrasnih mreža. I oni pauci koje ne grade mreže nego plijen hvataju aktivno niti koje stvaraju koriste za oblaganje svojih nastamba, oplođenih jajašaca, uhvaćenog plijena ili pak pri razmnožavanju. Neki mužjaci prvo mrežom imobiliziraju ženke kako bi ih neometano i sigurno oplodili, bez straha za vlastiti život ukoliko ženka nakon oplodnje želi brzi proteinski obrok u vidu sada već bespotrebnog mužjaka.

Poznato je i da sve vrste pauka ne izrađuju klasične mreže, a oni koji to rade pokazuju neke oblike megalomanskih osobina. Klasične mreže kružnog oblika također nisu standardne među populacijama pauka diljem svijeta. Najveća kružna mreža ikad zabilježena imala je oko dva metra u promjeru. Najveća ikad zabilježena mrežasta struktura stvorena za hvatanje plijena bila je velika fascinantnih 1,2 metra u širinu te 3,7 metara u dužinu.

Činjenica je kako su milijarde kilometara paukove mreže razvučeno po svijetu, nekome na korist, nekome ne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Preuzeto sa: biologija.com.hr


Osnovna škola Ivana Filipovića Osijek