ČLANCI ZA RODITELJE
Djeca i dobra dijela
Autor: Sanja Marolin, 16. 1. 2013.

Znanstvenici su dokazali da su djeca koja čine dobra djela popularnija među svojim vršnjacima. Djeci se zadavalo po tri dobra djela svakoga dana i tako četiri tjedna za redom. Nakon otprilike mjesec dana ta su djeca bila sretnija i popularnija među svojim vršnjacima...

Znanstvenici su rekli da ohrabrivanje jednostavnih "pozitivnih postupaka" može pomoći djeci da se bolje slažu s drugim učenicima u razredu pa čak i spriječiti bullying (zlostavljanje djece od strane drugog djeteta ili djece može imati više oblika: fizički, emocionalni, verbalni, cyberbullying...).

U studiji je sudjelovalo 400 djece u dobi od 9 do 11 godina, a dobra djela koja su činili nisu se nužno odnosila na njihove razredne kolege. Tako se među dobrim djelima našao i "zagrljaj mami kad je pod stresom zbog posla", ali i "dati nekome dio svoje užine", "usisavanje"... Jednostavna pozitivna aktivnost može unaprijediti odnose među vršnjacima.

Djeca mogu poboljšati svoj rezultat u školi i odnose i ukoliko provode više vremena igrajući se vani. Treba ih poticati na fizičku aktivnost. Postoji značajna pozitivna povezanost između fizičke aktivnosti i uspjeha. Vježbanjem se mogu poboljšati mentalne sposobnosti, jer fizička aktivnost utiče na pojačani protok krvi i kisika do mozga, smanjuje stres i poboljšava raspoloženje, ukazuju  istraživači.

Preuzeto sa: skole.hr