ČLANCI ZA RODITELJE
Profil na facebooku?
Autor: Sanja Marolin, 12. 6. 2012.

Imati otvoren profil na Facebooku, jednoj od najpopularnijih društvenih mreža, danas je među djecom stvar prestiža. Osobne podatke i sadržaje objavljene na vašem profilu mogu vidjeti samo prijatelji koje ste prihvatili. No, profil je moguće ograničiti, odnosno napraviti grupe prijatelja i dati im određena ograničenja u pregledavanju profila. To je važna napomena za roditelje koji su prijatelji sa svojom djecom na Facebooku, jer postoji realna mogućnost da dijete postavi ograničenja na svoj profil zbog kojih nećete imati uvid u ono što dijete objavljuje, a da toga nećete biti svjesni.

U Hrvatskoj je od milijun korisnika Facebooka otprilike 300 000 djece između 13 i 17 godina! No, zabrinjavajuća je činjenica da ta brojka nije realna jer, iako je minimalna dob za kreiranje profila na Facebooku 13 godina, veliki broj djece je ipak mlađi od 13 godina (ne postoji mogućnost provjere ispravnosti podataka koje korisnik upisuje prilikom kreiranja profila - dovoljno je da dijete lažira godinu rođenja i bez ograničenja može kreirati svoj profil)!

Činjenica da su nezapaženo ušli u svijet dopušten samo starijima od njih, privlači sve veći broj mlađih od 13 godina. Ne bi to bilo ništa loše da među najmlađim korisnicima Facebooka najpopularniji pojmovi nisu izlasci, alkohol, ogovaranja i sl. Takvi su statusi popraćeni velikim brojem "lajkova". I prije Interneta se o tome pričalo, ali su danas takve izjave javne, dostupne velikom broju ljudi, a ako djeca uz to ne paze na odabir prijatelja i postavke privatnosti svog profila, postoji opasnost da takve informacije dospiju do ljudi koji ih mogu zloupotrijebiti. Facebook je samo medij koji se kao i svi ostali mediji može koristiti na osobno zadovoljstvo ili na svoju vlastitu štetu.

Nacionalno središte za računalnu sigurnost – Nacionalni CERT objavilo je brošuru koja govori o opasnostima kojima se izlažete prilikom postavljanja osobnih podataka i sadržaja na Facebook, te kako podesiti svoj  profil tako da čuva privatnost.

Ako je vaše dijete odlučilo ući u svijet društvenih mreža bitno je da ga uputite kakvo je primjereno ponašanje na Internetu te da kod njega pokušate osvijestiti činjenicu da treba stajati iza onoga što napiše u status na svom profilu, te ga upoznati sa sigurnosnim postavkama. Kao što  odmalena učite dijete da svaki njegov postupak nosi određene posljedice i dopuštate mu greške kako bi na njima učilo, tako mu i sada treba pojasniti da svaka njegova riječ ima određeni utjecaj i sa sobom nosi posljedicu, budući da je izrečena/napisana pred velikim auditorijem.

Vi sami najbolje poznajete svoje dijete i znate koliko povjerenja možete imati u njega te je li nužno da mu budete prijatelj na Facebooku kako biste imali uvid u njegov virtualni život. Djeca Facebook smatraju svojim privatnim okruženjem gdje sa svojim vršnjacima razmjenjuju iskustva, osjećaje, brige i probleme, a prisutnost roditelja u takvom okruženju narušava djetetov osjećaj intime i privatnosti.

Treba biti svjestan i pozitivnih, a ne samo negativnih strana tehnologije i nove generacije, jer nije problem u novim tehnologijama, već u nama i načinu na koje ćemo ih koristiti.

Izvor: www.skole.hr