preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ivana Filipovića Osijek

Login
RASPORED ZVONA!

Superficial Lapoviță Aplicabil bell ring gif Fabulă Etapa Reflecţie

RODITELJI-VAŽNO!

E-DNEVNIK

KLIK NA LINK!

  

    

         

TEHNIČKI KUTAK

MATEMATIČKI KUTAK

KUTAK IZ FIZIKE

Physical Science Physics Sticker by Girls in STEM for iOS & Android | GIPHY

STEAM GRUPA

INFORMATIČKI KUTAK

SPORTSKI KUTAK

Red Card Football GIF by happydog

RAZREDNA NASTAVA

PRODUŽENI BORAVAK

Za učenike!

ŠSD FILIPOVIĆKA - FB

ŠKOLSKA KUHINJA

Tražilica
Brojač posjeta
Ispis statistike od 6. 1. 2017.

Ukupno: 316046
Ovaj mjesec: 3406
Ovaj tjedan: 595
Danas: 34
RADIONICE

BeSmartOnline!

Arhiva od 2009.

Pronađi sve stare vijesti u našoj arhivi! :)

2009.-2019.

NATJEČAJI!

ŠKOLSKI KONTAKTI

ŠKOLSKI DOKUMENTI

OPĆI AKTI ŠKOLE

VIRTUALNA KNJIŽNICA

 

„Onaj tko ne voli čitati nije pronašao pravu knjigu za sebe.”

– J.K. Rowling

Još korisnih linkova :)

"The important thing is not to stop questioning."

TAJ ČUDNI SVIJET
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Grand Canyon
Autor: Sanja Marolin, 7. 2. 2013.

Svaka američka savezna država ima svoj nadimak, a jedna od njih izdvaja se baš kao Grand Canyon State – "Država Velikog kanjona". U polupustinjski ravnjak Colorado u sjeverozapadnom dijelu američke savezne države Arizone u duljini od 446 kilometara toka rijeke Colorado usječen je Grand Canyon – širine od 180 metara do 29 kilometara, a dubine preko 1800 metara. Sjeverni prsten (obod) kanjona na otprilike 2500 metara nadmorske visine oko 365 metara viši je od južnoga prstena. Već 1882. pojavili su se prvi neuspješni, pokušaji zaštite Grand Canyon-a statusom nacionalnog parka sve do Theodora Roosevelta koji je 1908. godine proglasio Grand Canyon nacionalnim spomenikom. Tako je 1919. godine američki Kongres proglasio je Nacionalni park Grand Canyon. Te je godine zabilježno više od 44 000 posjetitelja, a taj broj danas doseže oko 4,5 milijuna posjetitelja godišnje. Južni prsten Canyona je dostupniji pa najveći dio posjetitelja dolazi s južne strane. Područje Parka naknadno je i prošireno, a danas zauzima površinu od 4 950 km2. Od 1979. on je dio i UNESCO-ve liste svjetske baštine. U samoj. Područje Grand Canyona okruženo je i drugim zaštićenim područjima, te graniči s čak tri indijska rezervata...


Područje Parka okruženo je: nacionalnim rekreacijskim područjem Glen Canyon, šumskim rezervatom Kaibab, nacionalnim spomenikom Grand Canyon-Parashant, nacionalnim rekreacijskim područjem Lake Mead i dr., a graniči i s čak tri indijanska rezervata, i to onima plemena Navajo, Havasupai i Hualapai. Indijanska plemena tako već tisućama godina žive s Grand Canyon-om. Nakon dugog razdoblja u kojem im se bespravno oduzimala zemlja i postupalo prema njima na način koji se ne bi mogao okarakterizirati kao civiliziran, danas su rezervati koji graniče s Parkom na neki način uključeni u njegov život, primarno kroz dodatnu turističku ponudu u atraktivnim dijelovima rezervata.

 

 

Do nastanka Canyona došlo je izdizanje ravnjaka Colorado i usijecanje rijeke Colorado.
Prije otprilike 70 milijuna godina započelo je stvaranje planinskih lanaca na zapadu Sjeverne Amerike, a u tom procesu za više od 3000 metara, bez većih deformacija slojeva stijena, izdigao se i ravnjak Colorado koji danas zauzima veliku površinu jugozapadnog dijela SAD-a, i prostire se na području četiri savezne države: Arizona, Utah, Colorado i New Mexico.
Usijecanje rijeke u ravnjak počelo je prije "samo" 5-6 milijuna godina, pojačano daljnjim općim izdizanjem ravnjaka. Sve većim usijecanjem rijeke, na stranama kanjona bile su izložene sve starije i starije stijene. Slojevi i slojevi različitih stijena crvenih, smeđih, zelenkastih nijansi koji su nam danas izloženi u Grand Canyon-u, stari su od nekoliko stotina milijuna do preko milijardu godina. Točnije, na dnu unutrašnjeg klanca izložene su stijene prekambrijske starosti, blizu 2 milijarde godina, dok se prema vrhovima kanjona starost stijena smanjuje na 270 milijuna godina. Veliki dio slijeda zauzimaju stijene paleozojske starosti, posebno privlačne paleontolozima zbog niza fosilnih ostataka. Zanimljivo je i da u geološkom slijedu nedostaju stijene mezozojske starosti koje su u potpunosti erodirane.

 

 

 

No kako je rijeka uspjela izrezbariti ovaj mozaik stjenovitih skulptura? Odgovor možemo potražiti u brzini njena protoka i velikoj količini materijala – mulja, pijeska, šljunka – koji je ona prenosila nizvodno. To nam govori i samo ime rijeke Colorado – "Crvena rijeka". Istraživanja su pokazala da je rijeka do izgradnje brane Glen Canyon dnevno nosila u prosjeku 500 000 tona materijala. Izgradnjom brane taj materijal sada se uglavnom taloži u jezeru Powell.

 


Dubinskom erozijom rijeka Colorado tako se usijecala u stijene, no u tome nije bila usamljena - njen zasjek povlačio je i njene pritoke koje urezuju bočne kanjone stvarajući tako erozivnu mrežu. Neki slojevi stijena brže se erodiraju, i na taj način potkopavaju gornje, otpornije slojeve, koji se urušavaju. Između sjevernog i južnog oboda kanjona vidite tako mozaik glavnog i sporednih kanjona, vrhova, klanaca – od kojih zastaje dah.  Ipak, kada se pokušava objasniti nevjerojatna širina kanjona, treba imati na umu da su, uz fizičko i kemijsko oblikovanje tekućicama i padalinskom vodom, ulogu imali i rad vjetra te utjecaj temperaturnih razlika.
Nacionalni parkovi uvijek su područja višestrukih fenomena, a među one kojima se može podičiti Grand Canyon ubraja se i živi svijet. S obzirom na veličinu područja i dubinu kanjona, odnosno horizontalnu i vertikalnu zonalnost, ne iznenađuje bogatstvo biljnog i životinjskog svijeta Parka – 373 vrste ptica, 91 vrsta sisavaca, 17 vrsta riba, 57 vrsta gmazova i vodozemaca, gotovo 8500 tisuća (poznatih) vrsta beskralješnjaka itd., te preko 2000 biljnih vrsta. Mnoge životinjske vrste ubrajaju se među ugrožene vrste.

 

Skywalk - stakleni most Grand Canyona

 

Cijena ulaznice u Park izuzetno je povoljna, pogotovo za američke uvjete – 25 dolara za osobni automobil (i sve osobe koje su u njemu), a ako ulazite individualno pješice, biciklom ili motorom, onda ulaznica košta 12 dolara. Tome treba dodati i da postoje posebno pogodne godišnje karte, pri čemu za 80 dolara možete kupiti godišnju ulaznicu koja vrijedi za četiri osobe za ulaz u sve nacionalne parkove i savezna rekreacijska područja u SAD-u. Za usporedbu, jednodnevni posjet tematskom parku Disneyland u Kaliforniji platit ćete oko 70 dolara po osobi, a  godišnju kartu od 300 dolara naviše. U ponudi Grand Canyona ćete naći svega: od kampiranja, planinarenja, raftinga, vožnje autobusom, vlakom do preleta helikopterom i avionom (ljeti je aerodrom Nacionalni park Grand Canyon jedan od najprometnijih u Arizoni).
Međutim, tako veliki broj posjetitelja, i njihovih automobila izaziva i probleme gužve i zagađenja. "Turistički kolač" vuče i stalne pritiske za novom gradnjom, razvojem i komercijalizacijom u neposrednoj blizini Parka. Hoće li ljudi imati na umu više njegovu dobrobit i očuvanje, a manje vlastiti ekonomski interes, tek treba vidjeti.

 

 

Izvor: www.geografija.hr





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju