preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ivana Filipovića Osijek

Login
RASPORED ZVONA!

Superficial Lapoviță Aplicabil bell ring gif Fabulă Etapa Reflecţie

RODITELJI-VAŽNO!

E-DNEVNIK

KLIK NA LINK!

  

    

         

TEHNIČKI KUTAK

MATEMATIČKI KUTAK

KUTAK IZ FIZIKE

Physical Science Physics Sticker by Girls in STEM for iOS & Android | GIPHY

STEAM GRUPA

INFORMATIČKI KUTAK

SPORTSKI KUTAK

Red Card Football GIF by happydog

RAZREDNA NASTAVA

PRODUŽENI BORAVAK

Za učenike!

ŠSD FILIPOVIĆKA - FB

ŠKOLSKA KUHINJA

Tražilica
Brojač posjeta
Ispis statistike od 6. 1. 2017.

Ukupno: 316102
Ovaj mjesec: 3462
Ovaj tjedan: 651
Danas: 90
RADIONICE

BeSmartOnline!

Arhiva od 2009.

Pronađi sve stare vijesti u našoj arhivi! :)

2009.-2019.

NATJEČAJI!

ŠKOLSKI KONTAKTI

ŠKOLSKI DOKUMENTI

OPĆI AKTI ŠKOLE

VIRTUALNA KNJIŽNICA

 

„Onaj tko ne voli čitati nije pronašao pravu knjigu za sebe.”

– J.K. Rowling

Još korisnih linkova :)

"The important thing is not to stop questioning."

TAJ ČUDNI SVIJET
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Sedam svjetskih čuda
Autor: Sanja Marolin, 9. 6. 2012.

Sedam svjetskih čuda je sedam veličanstvenih čovjekovih dostignuća u građevinarstvu i arhitekturi. Lista svjetskih čuda prema najvećoj dosad održanoj anketi objavljena je na senzacionalnoj ceremoniji održanoj 07.07.2007. godine:

 

 

 

 

 

1. Veliki kineski zid (Kina)

2. Taj Mahal (Indija)

3. Machu Picchu (Peru)

4. Kip Krista Iskupitelja (Brazil)

5. Grad Petra (Jordan)

6. Kolosej (Rim)

7. Grad Chichen itza (Meksiko)

 

Pročitaj više...


 


1. Veliki kineski zid (Kina)


Zid predstavlja skupinu obrambenih zidova s tornjevima, u sjevernoj Kini. Svi zidovi zajedno dugački su 8.851.8 km što ih čini najvećom građevinom na svijetu. Prosjećna visina zida je oko 16 m, a širina od 5 do 8 m. Sastoji od više međusobno povezanih ili nepovezanih dijelova različite starosti i načina gradnje. Za izgradnju zida uglavnom je korišten kamen, a vezivni materijal rađen je od vapna i ljepljive riže.

Udaljenost promatračkih kula, koje su integrirane u zid, od kojih je većina visoka 12,2 m, nije bila duža od dvostrukog dometa strijele, tako da ni jedan dio zida nije ostao neobranjen. U svakoj od oko 25.000 tisuća kula mogla se smjestiti manja vojna postrojba koja je mogla biti opremljena zalihama dovoljnim da se izdrži četveromjesečna opsada.

Kineski zid je postao najveća kineska turistička atrakcija. Od 1970. godine otvoren je za turističke obilaske te ga posjeti oko 10 milijuna turista godišnje. Najčešće se posjećuju dijelovi Zida oko Pekinga. Budući da je Zid stariji od 2.000 godina neki dijelovi su ruševni ili nestali, stoga, vlasti su donijele zakon koji zabranjuje vađenje cigli, kamenja i gradnju kuća u blizini kako bi što bolje očuvali.

 


2. Taj Mahal (Indija)


 

Taj Mahal se nalazi u Agri (sjeverna Indija), mjestu udaljenom tri sata od New Delhija. Predstavlja unikatan spomenik svjetske kulturne baštine i najljepši primjer islamske arhitekture iz razdoblja Mogulske dinastije, koja je vladala Indijom od 1526. do 1858. godine. Najvažniji dio kompleksa Taj Mahala jest mauzolej koji je mogulski shah Jahan dao podići oko 1640. godine za svoju ženu, kraljicu Mumtaz Mahal, koja je umrla na porođaju njihovog četrnaestog djeteta. Kupola veličanstvene grobnice uzdiže se 61 metar iznad zemlje, s četiri manje, bočne kupole. Izgradnja je trajala 22 godine, a gradilo ga je 400 radnika i 12 arhitekata. Nakon završetka izgradnje radnicima su odsječeni prsti, a arhitektima palčevi da ne bi nekad sagradili građevinu ni blizu lijepu kao Taj. Olakšavajuća okolnost je da su bili plaćeni dovoljno za lagodan život.

Ljubavna priča i jedinstven vizualni doživljaj privlači milijune turista iz cijelog svijeta u sjevernu Indiju, ali također i muslimane hodočasnike, koji u Taj Mahalu obavljaju molitvu. Taj Mahal je 1983. godine postao UNESCO-ov spomenik Svjetske baštine.

 


3. Machu Picchu (Peru)


Machu Picchu ("Stari vrhovi") je sveti grad Inka ("Izgubljeni grad Inka") koji svjedoči o nekadašnjem veličanstvenom carstvu Inka. Smješten je na najvišem dijelu istočnih Andi u Peruu, na visini od 2.350 metara nadmorske visine. Najvjerojatnije je izgrađen oko 1300. godine, ali je ostao skriven sve do 1911.. godine kada ga otkriva američki arheolog i političar Hiram Bingham.

Grad ima površinu od 32.500 hektara i izgrađen je u tradicionalnom Inka stilu suhozida. Arheolozi tvrde da Machu Picchu nije bio grad u klasičnom smislu riječi, jer nisu pronađeni ostaci birokratske uprave, trgovine ili vojne utvrde. Najvjerojatnije je građen kao carski posjed i religijsko utočište ili pak kao tajni ceremonijalni grad. Ono što je kod Machu Picchua neobično jest okoliš u kojem se nalazi: smješten je na brdu usred bujne vegetacije koju natapa rijeka. 1983. godine upisan na UNESCO-v popis mjesta svjetske baštine u Americi.

 


4. Kip Krista Iskupitelja (Brazil)


   

Kip Krista Otkupitelja je kip oji prikazuje Isusa Krista na brdu Corcovado u Rio de Janeiru (Brazil). Skulptura je visoka 39,6 metara (od čega samo postolje ima visinu od 9,5 metara) i ima težinu od 700 tona, a nalazi se na 709 metara nadmorske visine. Izgrađena je od armiranog betona i steatita.

Ideja o gradnji religioznog spomenika, simbola kršćanstva se prvi put pojavila 1859. godine. Ideja je opet uzeta u razmatranje 1921. godine, kada se približavala stogodišnjica nezavisnosti. Prvi kamen temeljac je postavljen 4. travnja 1922. , a radovi su počeli 1926. Kip je napravljen u Francuskoj 1926. godine. U Brazil je prenesen u dijelovima, 1931. godine. Radovi na kompleksu su trajali pet godina, a kip je svečano otvoren 12. listopada 1931. godine.

 


5. Grad Petra (Jordan)


 

Petra (arap. "stijena") je napušteni grad u stijeni na području današnjeg Jordana, a u vrijeme antike je bio glavni grad Nabatejaca (4. st prije Krista), čiji su klesari bili iznimno uspješni u modeliranju gole stijene u raskošne oblike. Poznata je upravo po svojim helenističkim građevinama uklesanim u stijene, ali i vodovodnom sustavu, koji su otkriveni zapadu tek 1812. godine. 1985. godine. Petra je oduvijek imala dobro skriveni položaj među strmim stjenovitim zidovima okolnih brijegova i sigurnu opskrbu vodom. I danas se do mjesta može doći samo uskom brdskom stazom.

Monarhija Nabatejaca se nakon nomadskog načina života skrasila u Petri i obogatila se od trgovine. Na vrhuncu moći u Petri je živjelo oko 40.000 ljudi! U tim visokim zidinama od stijena nalazile su se kuće i grobnice. Mnoge od ovih kuća imale su velike dvorane sa stupovima i bile su ukrašene brojnim freskama. Grad je bio prepun zelenila i cvijeća. Rijeka je povremeno gadu donosila poplave iako je veći dio godine riječno koriti bilo suho. I danas tu povremeno protječe potok. Na vrhovima okolnih planina su bile utvrde iz kojih se nadziralo cijelo područje i na vrijeme uočavao dolazak neprijatelja. Već spomenuti dugački i uski klanac kojim se kretao Indiana Jones, naziva se Siq. Radi se o uskom koritu potoka i uskoj stazi pokraj njega oko kojih se dižu visoke stijene. Za vrijeme ljetnih oluja se brzo poveća količina vode u potoku. Taj je veličanstveni prolaz do grada dug 8 kilometara!

Petra se spominje i u Bibliji, pod nazivom Sela, prevedeno sa hebrejskog to znači stijena. Arapi ju nazivaju Mojsijeva dolina. Upisana je na UNESCO-v popis mjesta svjetske baštine u Aziji i Oceaniji kao "jedno od najvrijednijih kulturnih dobara baštine čovječanstva".

 


6. Kojosej (Rim, Italija)


Koloseum (Kolosej, izvorno: Colosseum),  izvorno nazvan "Flavijev amfiteatar", je amfiteatar u Rimu. Ime je dobio po kolosalnoj skulpturi cara Nerona koja se nalazila ispred amfiteatra. U Koloseumu su održavane gladijatorske borbe, koje je moglo pratiti 50 000 gledatelja. Održavale su se i borbe sa životinjama i rijetko kada borbe s brodovima. U slučaju požara Kolosej bi se ispraznio za 10 minuta.

Gradnja je započeta 72. za vrijeme cara Vespazijana, a dovršena desetak godina kasije za vrijeme vladavine njegova sina Domicijana. Sagrađen u obliku velikog valjkastog tijela na eliptičnom tlocrtu, sa sjedištima koja se koso spuštaju prema borilištu – areni. Zidni plašt gotovo je nestao u otvorima arkada koje ga u tri kata raščlanjuju i kroz koje su hodnici dobivali svjetlost i zrak, a bile su ukrašene cijelim skulpturama. Imao je 50 000 mjesta za sjedenje (i 10 000 mjesta za stajanje), pa čak i pokretni krov od platna. Bio je to veličanstveni kompleks graditeljstva i kiparstva koji je služio brojnim spektaklima (legenda kaže da su održavane i pomorske bitke s pravim brodovima; za te je prigode arena bivala potpuno ispunjena vodom).

 


7. Grad Chichén itzá (Meksiko)


El Castillo

Chichén Itzá ("na zdencu Ica") je bio veliki pretkolumbovski grad Maya koji je od 10. do 15. stoljeća bio glavni grad plemena Itza na poluotoku Yucatanu (Meksiko). Grad je najsjeverniji arheološki lokalitet Maya na poluotoku s najviše spomenika na velikom prostoru od više od 300 hektara. Njegovi kameni spomenici zorno prikazuju 1.000 godina kulture Maya i drugih naroda koji su utjecali na arhitekturu i umjetnost mezoameričkog područja, kao što je npr. mješavina mayanskog načina gradnje sa srednjomeksičkim utjecajima. Neke od preživjelih građevina, građevina El Castillo, Ratnički hram i opservatorija El Caracol, su najreprezentativnije građevine majansko-toltečke civilizacije općenito. Zbog toga je Chichén Itzá upisan na UNESCO-v popis mjesta svjetske baštine 1988. godine.

 

Datoteka:Templo de los Guerreros.jpg

Hram ratnika

 

   Datoteka:Chichen Itza Observatory 2 1.jpg

Caracol opservatorij

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju