preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ivana Filipovića Osijek

Login
RASPORED ZVONA!

Superficial Lapoviță Aplicabil bell ring gif Fabulă Etapa Reflecţie

RODITELJI-VAŽNO!

E-DNEVNIK

KLIK NA LINK!

  

    

         

TEHNIČKI KUTAK

MATEMATIČKI KUTAK

KUTAK IZ FIZIKE

Physical Science Physics Sticker by Girls in STEM for iOS & Android | GIPHY

STEAM GRUPA

INFORMATIČKI KUTAK

SPORTSKI KUTAK

Red Card Football GIF by happydog

RAZREDNA NASTAVA

PRODUŽENI BORAVAK

Za učenike!

ŠSD FILIPOVIĆKA - FB

ŠKOLSKA KUHINJA

Tražilica
Brojač posjeta
Ispis statistike od 6. 1. 2017.

Ukupno: 316184
Ovaj mjesec: 3544
Ovaj tjedan: 733
Danas: 55
RADIONICE

BeSmartOnline!

Arhiva od 2009.

Pronađi sve stare vijesti u našoj arhivi! :)

2009.-2019.

NATJEČAJI!

ŠKOLSKI KONTAKTI

ŠKOLSKI DOKUMENTI

OPĆI AKTI ŠKOLE

VIRTUALNA KNJIŽNICA

 

„Onaj tko ne voli čitati nije pronašao pravu knjigu za sebe.”

– J.K. Rowling

Još korisnih linkova :)

"The important thing is not to stop questioning."

TAJ ČUDNI SVIJET
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Amazonska prašuma
Autor: Sanja Marolin, 17. 5. 2013.

Amazonska prašuma ili Amazonija (portugalski: Floresta Amazônica ili Amazônia) je najveća svjetska prašuma. Ime joj je dao španjolski istraživač Francisco de Orellana 1542. godine, prvi Europljanin koji je otišao duboko u to područje gdje je vidio mnogo plemena. Amazona zauzima oko jedne trećine Južne Amerike oko rijeke Amazone. To je ujedno i područje sa najvećom svjetskom bioraznolikošću koja se proteže kroz 9 država, najveći dio, na više od šest milijuna kvadratnih metara, a 60% se nalazi u Brazilu. Zbog nekontrolirane sječe dolazi do problema kao što su erozija, poplave i klimatskih promjena, te se uništava stanište mnogih biljaka i životinja. Ono što je još zanimljivo jest da ne postoji niti jedan most preko rijeke u cijeloj prašumi.


Izvor Amazone je smješten u peruanskim Andama, oko 150 km od Tihog oceana. Dubina rijeke ovisi o širini. Voda u ogromnim količinama utiče u Atlantski ocean, više od 200.000 kubičnih metara vode u sekundi. Procjenjuje se da ukupna količina vode iz Amazone iznosi više od 20% svih svjetskih voda. Izljev tolike količine vode dovodi do stvaranja pojasa slatke vode u Atlantskom oceanu širokoga 200 km. Najveći dio korita rijeke ima vrlo blag pad, samo 2 centimetra po kilometru. Blagi pad njenog estuarija omogućuje da plimni valovi iz Atlantskog oceana dopru duboko u unutrašnjost. Na tom se području nalazi više od 200 rijeka, dok 17 rijeka koje utječu u Amazonu duže su od 1600 kilometara. Amazona ima vode tijekom cijele godine, tako da je plovna i za velike oceanske brodove. Sa svojim pritocima čini oko 60.000 km dugu mrežu plovnih puteva.

 

 

Amazonska prašuma je najveća i najstarija biljna formacija na Zemlji. To je područje sa najvećom svjetskom bioraznolikošću i čini 25% svih šuma na Zemlji. Tamo nema godišnjih doba, postoje samo vlažna i manje vlažna razdoblja. Na tom se području nalaze tisuće i tisuće najrazličitijih životinja i biljaka. Na prosječnom kvadratnom kilometru Amazonskog područja nalazi se 750 vrsta biljaka, 125 vrsta sisavaca, 400 vrsta ptica, 100 vrsta gmazova i 16 vrsta vodozemaca. Procjenjuje se da u Amazoniji živi između 2.500-3.000 vrsta riba, usporedbe radi, na cijeloj planeti živi oko 6.650 vrsta slatkovodnih riba. Od studenog do lipnja nastupa tzv. kišna sezona. Tada se potapaju golema područja koja su idealno mjesto za mriješćenje mnogih vrsta riba.

Na području Amazonije živjelo je, do dolaska europskih osvajača, više od 2 milijuna domorodačkih Indijanaca, a sada ih je manje od 200.000. Većina ih živi poput nomadskih poljodjelaca. To znači da kratko ostaju na jednom mjestu gdje love, skupljaju jestive biljke, uzgajaju kukuruz i grah te presele na drugo mjesto. Dolaskom kolonizatora njihov se svijet promijenio, mnogi su umrli od zaraznih bolesti (poput gripe i kozica) koje su donijeli Europljani, a na koje Indijanci nisu bili otporni.

Amazona

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju