Riječ ravnatelja…

Poštovani učenici, roditelji, djelatnici škole, svi posjetitelji naše mrežne stranice,
s velikim zadovoljstvom predstavljam vam novu web stranicu naše škole i dobrodošlicu u virtualni svijet Osnovne škole Ivana Filipovića Osijek. Osnovnoškolski odgoj i obrazovanje počinje upisom u prvi razred osnovne škole. Tada kreće veliko putovanje za učenike koji uz pomoć učitelja i cjelokupnog školskog kadra na kraju osmoga razreda treba postati kompletna, sposobna, proaktivna, kvalitetna i dugoročno uspješna osoba. Tolerancija, ustrajnost, strpljenje, vjera u sebe, radoznalost, osjetljivost prema drugima, kreativnost, samo su neke u nizu osobina ili karakteristika učenika kakvog želimo oblikovati u ovoj školi. Nastojimo biti izvor podrške za učenike za ostvarivanje individualnih ciljeva svakog pojedinca.
Rezultati takvih nastojanja očituju se u sudjelovanju naše škole u mnogim važnim projektima i programima, natjecanjima i iznimnim postignućima naših učenika, ali i učitelja.
Zajedno težimo sveukupnom boljitku i zadovoljstvu učenika, učitelja, ali i roditelja. Nastojmo svi sudjelovati  u osnaženju, planiranju, kreiranju i praćenju razvoja škole, a time i svakoga učenika jer što je Škola nego učenici koji ju čine.
Dragi učenici, želim vam ugodan boravak u našoj školi. Razmišljajte o sebi, o odnosima s drugima oko sebe, o svojim osobinama i postupcima, učite, igrajte se, smijte se i gradite prijateljstva u našoj školi.
Dragi roditelji, želim da izgradimo kvalitetnu suradnju, budite naša podrška i vjetar u leđa.
Dragi učitelji, nastavite biti motivatori, spontani, kreativni, postavljajući izazove ne samo za učenike nego i za sebe. Uvjet za uspješan odgojno obrazovni rad motivirana su djeca, a za uspješnost motivacije zaslužan je učitelj, birajući najučinkovitije odgojno-obrazovno sredstvo u različitim oblicima i metodama rada.
Stara poslovica kaže „Kad poučavamo druge, učimo i sami.“ Neka to bude naša misao vodilja ka daljnjem napretku.

Zlatko Kraljević, ravnatelj

Osnovna škola Ivana Filipovića u Osijeku, započela je s radom 1. rujna 1967. godine.

Na početku školske godine 1967/68. djelovala je pod nazivom Osnovna škola “Podgrađe”, da bi 1968. dobila naziv Osnovna škola “Ivan Filipović” po znamenitom učitelju i članu HPKZ-a.

U školskoj zgradi, površine 2512 metara, nalazi se 6 univerzalnih i 9 specijaliziranih učionica, knjižnica, zbornica i upravne prostorije.

Uz zgradu, povezana je arhitektonski riješenom nadstrešnicom, dvorana za tjelesnu i zdravstvenu kulturu. Objekat školske zgrade izgrađen je u zelenoj oazi, površine 7350 metara i zaštićen je od svih vanjskih nepogodnosti urbanih naselja. Škola je najpoznatija po svojim zelenim površinama. Osnovna škola Ivana Filipovića dobitnik je priznanja za najljepše uređen školski vrt u Hrvatskoj. U njemu se nalazi 238 različitih biljnih vrsta, od toga 210 ruža, ukupno gotovo 1000 sadnica. Među njima je rijetko drveće poput cedra ili kavkaske jele, ali i starinsko slavonsko cvijeće, perunike, božuri, narcisi, ljiljani, šafrani. Sadnja je započela 2011. godine.

Danas škola ima 662 učenika, raspoređena u 24 odjeljenja,s prosječno 27,58 učenika u odjeljenju. Od osnutka škole 1967. godine, evidentno je polagano smanjivanje broja učenika iz godine u godinu, što je rezultat izgradnje novih škola na području grada Osijeka, a i smanjenja nataliteta. U razdoblju od 1993 do 1998. godine ipak smo bili najnapućenija škola u gradu Osijeku, jer je u našoj školi nastavu pohađalo 110 učenika, prognanih iz okupiranih dijelova Hrvatske. Sve školske godine do 1991/1992. i od 1993/94. imale su svoj redoviti tijek.

Rad naše škole, stručan kadar i dobar odgoj oduvijek je bio i sada je pred očima javnosti. Željeli smo i želimo i danas da škola učenicima bude drugi dom, dom u kojem će naći sigurnost i ljubav.

/OŠ Ivana Filipovića, Osijek/ Skip to content