MaŠta Art
Autor: Brankica Matasović, 28. 6. 2023.

Naša je škola uspješno završila projekt “MaŠtaArt” odobren od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske. Projekt se provodio u sklopu rada s darovitim učenicima u osnovnim i srednjim školama u školskoj 2022. / 2023. godini.

Cilj je projekta bio potaknuti kreativan izraz, individualnost i talent, te razviti maštu i kreativnost kod darovitih učenika trećih razreda osnovne škole.

Igra omogućuje djeci aktiviranje u svijetu koji ih okružuje i razumijevanje istog, stoga je njezina vrijednost neprocjenjiva (Aladrović Slovačak, 2018).

Kreativni izraz ima iznimno važnu ulogu u odgojno - obrazovnom radu s djecom. Kroz glazbu, pokret, ples i glumu dijete uključuje sva osjetila. Na taj način obogaćuje svoj emocionalni doživljaj i upoznaje svijet emocija. Često djeca imaju negativnu sliku o sebi ili svijetu koji ih okružuje. Važno je poticati samopouzdanje i stvarati pozitivnu sliku o sebi. Kreativni izraz djetetu omogućava razvoj mašte, te kritičko razmišljanje i zaključivanje. Timski rad, suodnos pojedinac - skupina, te socijalizacija unutar skupine izazovi su s kojima se djeca svakodnevno susreću.

Ovaj je program omogućio razvoj socijalnih, kognitivnih, emocionalnih i umjetničkih vještina čime su se daroviti učenici potaknuli na veće ispunjavanje svojih potencijala kroz aktivnosti ovog projekta.

Pri kraju projekta, provele su se tri predstave koje su osmislili učenici trećih razreda zajedno sa svojim učiteljicama i profesoricom hrvatskog jezika i u kojima su sudjelovali svi sudionici projekta. Predstave su izvedene u školi, na Ekonomskom fakultetu u sklopu Kreativne riznice – popularizacijskog simpozija kreativne industrije i u prostorijama škole Malac Genijalac Osijek.