Ukupno: 320533

Kako nastaje kazališna predstava...
Autor: Sanja Marolin, 3. 3. 2014.

...našim je petašima predstavila 27. veljače 2014. glumica osječkog HNK-a Tatjana Bertok Zupković. Ovim su predavanjem petaši zaključili projekt kazalište. Program je vodio Borna Krušlin. Zainteresirani petaši postavljali su mnogobrojna pitanja glumici koja im je s radošću i zanimljivo odgovarala i tako približila svijet kazališta... Foto.

Rođena je 1971. godine u Osijeku gdje je završila gimnazijsko školovanje te upisala Akademiju dramske umjetnosti u Zagrebu (dislocirani studij glume u Osijeku), koju je uspješno završila. Glumica snažne scenske energije te osobnosti,  posvjedočila je to dosadašnjim ostvarenim repertoarom.

Već rano, na drugoj godini Akademije pokazala je iznimnu fascinaciju snažnim dramskim heroinama. Otad se intenzivno, sve do danas upuštala u filozofsko istraživanje žene te upravo ta vrsta glumačkog angažmana dovodi do sjajnih glumičinih uradaka. Počevši od odlične Hedde Gabler, snažne Elizabeth Proctor, melodramske Rovene, koketne Elmire, do proste Maggy, da bi sve to sublimirala i došla do scenske katarze kao Henriette, dok igrajući Sonju otvara jednu novu dimenziju u svom habitusu.

Glumica koja se transformira od mačkaste heroine dvadesetih godina prošlog stoljeća, pa sve do zadnje prljave polulude ženturače, svojim je kreacijama dosegla zvjezdano nebo hrvatske scenske umjetnosti, što je rezultiralo i dvijema nominacijama za Nagradu hrvatskoga glumišta 1999. (Maggy u Frielovom Žetvenom plesu) te 2001.  (Henriette u Strindbergovoj drami Ima zločina i zločina).