Ukupno: 320559

DAN PLANETA ZEMLJE - 22. travanj
Autor: Sanja Marolin, 22. 4. 2014.

Tema ovogodišnjeg Dana planeta Zemlje su "Zeleni gradovi", a kampanju vodi Earth Day Mreža koja se razvila iz same manifestacije obilježavanja Dana planeta Zemlje, a danas obuhvaća više od 22000 partnera iz 192 zemlje diljem svijeta...

Iskoristimo svi ovaj dan da promislimo o posljedicama svog djelovanja i što možemo učiniti da te posljedice ublažimo ili čak eliminiramo.

• Reciklirajte i odvajajte kućni otpad - staklo, limenke, plastiku, papir, pa i biootpad moguće je preraditi i ponovno upotrijebiti
  • Zamijenite obične žarulje štednima – pri tome naglasak nije na uštedi novca nego energije!
  • Ugasite vodu kada perete zube ili vam nije nužno da curi
  • Kupujte proizvode u većim pakiranjima – tako će otpada od ambalaže biti manje
  • Kupujte uređaje koji štede energiju
  • Prije nego što upalite uređaj za klimu promislite bi li i otvoreni prozor mogao pomoći
  • Posadite jedno stablo godišnje – biljke konzumiraju štetne atmosferske plinove i proizvode kisik koji nam je potreban za disanje
  • Nastojite perilicu za rublje i suđe uključiti samo kada su zaista pune – štedi energiju i vodu
  • Koristite javni prijevoz, vlakove i bicikle kada god je to moguće
  • Pazite da vam gume na autu budu optimalno napumpane zrakom – uštedit ćete gorivo i u atmosferu odaslati manje štetnih plinova. (Izvor: www.skole.hr)

Sjetimo se da nismo vlasnici Zemlje, nego njeni zaštitnici i čuvari - NEKA NAM SVAKI DAN BUDE DAN ZEMLJE.