Ukupno: 319990

U TREĆI RAZREDI U MUZEJU
Autor: Vesna Ivezić, 30. 4. 2010.

Naučili smo puno o povijesti našeg grada i zavičaja.

U MUZEJU

Muzej Slavonije smješten je u najstarijoj kući u Tvrđi. U njemu se čuvaju vrijedni i stari predmeti iz prošlosti. Većinu tih predmeta poklonili su osječki starosjedioci, stoga je muzej pun starog nakita, odjeće, obuće, medalja, novčića, knjiga, namještaja i slika iz devetnaestog i dvadesetog stoljeća. Iz drugih krajeva poklonjene su puške i kubure koje su se koristile u sedamnaestom stoljeću.

Čuli smo zanimljivu priču o tome kako je jedan gospodin pozvao djelatnike muzeja da iz njegove kuće uzmu stare predmete. Na tavanu su pronašli stare drvene mete koje su gospodinu poslužile kao obloge za krovište. Dogovorili su se da će odnijeti u muzej vrijedne mete, a za uzvrat će gospodin dobiti nove daske.

Zanimljivo  je i da je u Osijeku osnovano prvo streljačko društvo na ovim prostorima. Vidjeli smo i zbirku školjaka, a najzanimljiviji dio muzeja je  starinska kuhinja iz dvadesetog stoljeća. Puna je starog posuđa i pribora za kućanstvo.

Vidjeli smo prve perilice rublja, kako se pravio sapun i rifljalo rublje. Domaćice su morale puno više raditi, jer su štednjaci, usisavači prašine bili rijetkost, a prva glačala su se grijala žarom iz peći. Vidjeli smo i prvi štamparski stroj, te dijelove starih kamenih ploča i stara glazbala.

Naučili smo puno o povijesti našeg grada i zavičaja.

Arelena Zoe Frile, 3.a

Priloženi dokumenti: